Kamizelka ostrzegawcza- w jakich krajach trzeba ją posiadać ?

Kamizelka ostrzegawcza- w jakich krajach trzeba ją posiadać ?

Na dzień dzisiejszy przepisy o ruchu drogowym, obowiązujące w Polsce nie wymagają posiadania odblaskowej kamizelki ostrzegawczej, jednak w trosce o własne bezpieczeństwo warto ją posiadać w samochodzie, na wypadek np. awarii samochodu, koła czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Kamizelka kosztuje niewiele i nie zajmuje dużo miejsca a może uratować nam życie.  

O ile w Polsce wymogu takiego nie ma, o tyle w innych krajach obowiązek posiadania kamizelki regulują przepisy i jej brak może nas naprawdę słono kosztować. Wysokości mandatów za brak kamizelki wahają się od 14 do nawet 1375 euro (!).  Poniżej przestawiamy Państwu orientacyjne dane dotyczące posiadania kamizelek ostrzegawczych. Sugerując się poniższą listą i wybierając się (lub choćby tylko przejeżdżając) do któregoś z niżej krajów proszę upewnić się czy dany przepis nie został zaostrzony, ponieważ dane przez nas zebrane dotyczą w większości stanu prawnego na lipiec 2012 r.

I jeszcze jedna ważna uwaga. Istnieje norma europejska EN 471, którą spełniać powinna kamizelka ostrzegawcza. Norma ta reguluje przede wszystkim kolor kamizelki, powinna ona być: czerwona, pomarańczowa lub żółta. Kamizelka powinna posiadać także, zarówno z przodu jak i z tyłu dwa refleksujące paski (odblaski). Każda kamizelka, która posiada certyfikat EN 471 posiada takie oznaczenie na metce/opakowaniu.  

kraj zakres obowiązku dot. kamizelki ostrzegawczej
Austria Obowiązek nakładania kamizelki po wyjściu z samochodu na autostradzie, drogach szybkiego ruchu i drogach powiatowych.
Belgia Obowiązek posiadania kamizelki dotyczy aut osobowych i motocykli -kamizelkę należy założyć podczas awarii samochodu na autostradach.
Bułgaria Obowiązek nakładania kamizelki przez wszystkich pasażerów w trakcie opuszczania zepsutego pojazdu poza terenem zabudowanym. Dotyczy także motocyklistów,
Chorwacja Obowiązek zakładania kamizelek przez wszystkich pasażerów podczas opuszczania pojazdu w terenie niezbudowanym.
Czechy  Obowiązek posiadania kamizelek dla wszystkich pasażerów aut osobowych. Czyli ile osób w samochodzie, tyle powinniśmy mieć kamizelek.
Finlandia Sugerowane jest posiadanie chociażby pasków odblaskowych w momencie opuszczania pojazdu w niedostatecznych warunkach widoczności i w nocy. Dotyczy osób poruszających sie pieszo i rowerzystów.
Francja Minimum jedna kamizelka na samochód oraz po jednej dla każdego pasażera podczas wysiadania z samochodu w trakcie awarii. Obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej dla rowerzystów jadących po zmierzchu.
Hiszpania Obowiązek nakładania kamizelki podczas wysiadania z uszkodzonego pojazdu.
Luksemburg  Obowiązek nakładania kamizelek przez wszystkich pasażerów, wysiadających z uszkodzonego pojazdu. Obowiązek jazdy w kamizelce przez motocyklistów oraz pieszych po zmierzchu, w terenie niezabudowanym.
Norwegia Dotyczy tylko kierowców i motocyklistów, podczas opuszczania uszkodzonego pojazdu po zmroku. Kamizelka musi być łatwo dostępna pod siedzeniem kierowcy. Dotyczy także obcokrajowców, ale tylko tych, którzy poruszają się pojazdem z norweskimi tablicami rejestracyjnymi.
Portugalia Obowiązek posiadania kamizelki we wszystkich samochodach z portugalskimi tablicami rejestracyjnymi (także auta z wypożyczalni).
Rumunia Dotyczy samochodów ciężarowych do 3,5 tony.
Serbia Kamizelki odblaskowe dla kierowców i pasażerów aut osobowych, ciężarowych i autobusów.
Słowacja  Jedna sztuka na wyposażeniu auta osobowego i motocykla.
Słowenia Nie ma obowiązku posiadania kamizelek, ale w przypadku awarii pojazdu na autostradzie lub drogach szybkiego ruchy musi być założona.
Węgry Obowiązek nakładania kamizelki przez pieszych i rowerzystów w terenie niezbudowanym po zmroku oraz w warunkach niedostatecznej widoczności obowiązek nakładania również przez pasażerów pojazdu, wysiadających z uszkodzonego pojazdu.
Włochy Obowiązek nakładania kamizelki przez wszystkich pasażerów uszkodzonego pojazdu w terenie niezbudowanym.


Katpol Akcesoria
ul.Towarowa 5
59-300 Lubin

tel. 76 724 95 80
     76 724 95 81 
     662 769 131 

akcesoria@katpol.com